موج افزار مهرگان کيش ارائه کننده بهترين راهکارهاي تلويزيون تعاملي IPTV براي هتل ها، بيمارستان ها، مراکز اقامتي، ساختمان هاي اداري تجاري، برج هاي مسکوني، مراکز آموزشي، مراکز خريد، فرودگاه ها، هواپيما، قطارها و اتوبوس ها

 • fa
 • en
 • 1- تلویزیون تعاملی (IPTV) چیست؟

  امروزه با رشد سریع تکنولوژی شاهد ایجاد تغییرات در صنایع مختلف می باشیم. یکی از دگرگونی ها در صنعت تامین محتوا رخ داده است، به طوریکه انواع رسانه ها پا به عرصه گذاشته اند و مخاطبین ناچار هستند که از طرق مختلف با این رسانه ها ارتباط بر قرار کرده و اطلاعات مورد نیاز یا مورد علاقه خود را تامین کنند. با افزایش منابع محتوا، قطعا تامین، دسته بندی و حذف زوائد محتوا، سهولت در دسترسی مناسب برای مخاطبین تبدیل به یک نیاز الزامی شده است. مواردی از قبیل سن، ملیت، زبان، مذهب، علایق و همچنین قوانین حاکم می تواند در تامین و دسته بندی محتوای انتخابی مورد استفاده قرار گیرد. برای انواع محتوا می توان از کانال های تلویزیونی و رادیوئی زنده، ویدئو و موسیقی درخواستی، روزنامه ها،کتاب های تصویری و صوتی،قرائت و ترجمه قرآن، تیتر اخبار خبرگزاری ها، وضعیت آب و هوا، وضعیت ارز و سهام، وبگردی در اینترنت و … نام برد. ارائه امکانات تلویزیونی فوق بر روی بستر شبکه را تلویزیون تعاملی (IPTV) گویند. راهکار نرم افزاری تلویزیون تعاملی کاملا بومی شرکت موج افزار مهرگان کیش با نام تجاری ویناک ارائه می گردد.

 • 2- راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) بر روی چه زیر ساختی قابل پیاده سازی می باشد؟

  به صورت کلی راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) بر روی زیر ساخت شبکه به شرط تامین پهنای باند حداقل و پایدار امکان پیاده سازی را دارد. استریم های کانال های زنده قابل دریافت از منابع گوناگون شامل کانال های SD با پهنای باند متوسط 3 Mbps و کانال های HD با پهنای باند متوسط 7.5 Mbps و کانال های Full HD با پهنای باند متوسط 15 Mbps می باشد. با توجه به تعداد کلاینت ها و میزان ضریب همزمانی و همچنین امکانات موجود، توپولوژی زیرساخت شبکه به صورت رایگان توسط شرکت موج افزار مهرگان کیش قابل ارائه می باشد. قابل ذکر می باشد که در صورت فراهم شدن شروط بالا این زیر ساخت می تواند در انواع زیر ساخت شبکه مبتنی بر کابل مسی، فیبر نوری، Wi-Fi،DSLAM و GPON باشد.

 • 3- راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) بر روی چه تلویزیونی قابل پیاده سازی می باشد؟

  راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) قابل پیاده سازی بر روی تلویزیون هتلی سامسونگ، تلویزیون هتلی ال جی، تلویزیون هوشمند اندرویدی بدون نیاز به سخت افزار جانبی و همچنین انواع آی پی ست تاپ باکس های اندرویدی و لینوکسی می باشد.

 • 4- آیا راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) برای پیاده سازی نیازمند اینترنت می باشد؟

  خیر. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) بر روی شبکه کامپیوتری محلی (LAN) پیاده سازی می گردد و کلیه محتوای زنده مورد نیاز را از سیگنال های DVB دریافتی آنتن هوائی و دیش ماهواره ای دریافت می نماید.

 • 5- آیا تحولات جدید در صنعت زیر ساخت شبکه را می توان از عوامل مهم برای پیاده سازی راهکار تلویزیون تعاملی (IPTV) دانست؟

  بله. رشد تکنولوژی باعث فراهم شدن امکانات زیرساختی جدیدی شده است که تحول قابل ملاحظه ای در صنعت ساخت ساز را رقم زده است. یکی از دغدغه های ساخت هر ساختمان با هر کاربری، تامین نیاز هائی از قبیل دسترسی به خطوط تلفن، اینترنت، کانال های تلویزیونی زمینی، کانال های تلویزیونی ماهواره ای، دوربین های مدار بسته، پوشش شبکه بیسیم Wi-Fi، سیستم صوت مرکزی، آیفون های تصویری، سیستم اعلام حریق و … می باشد.در روش های سنتی فعلی تامین امکانات فوق به مدد انبوهی از کابل های مسی محقق می گردد، که این مساله علاوه بر صرف هزینه بالا برای تامین و اختصاص فضای زیاد، هزینه نگهداری بالایی را به ساختمان تحمیل می کنند.
  تکنولوژی (Gigabit Passive Optical Networks) GPON باعث شده کلیه کابل کشی های فوق در ساختمان ها حذف گردد و بی نیاز از استفاده تجهیزات بین راهی اکتیو (مصرف کننده برق) باشند. با دلیل به صرفه اقتصادی، امکانات و انعطاف بسیار بالای این زیر ساخت، استقبال قابل توجهی از آن در ساخت و ساز های جدید می شود. در چنین ساختمان هائی با توجه به حذف ساختار های سنتی، پیاده سازی راهکار تلویزیون تعاملی (IPTV) اجتناب پذیر می باشد. برای چنین ساختمان هائی انواع راهکارهای تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) و تلویزیون غیر تعاملی آروژا (Arooja IPTV) قابل ارائه می باشد.

 • 6- راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) دارای چه ماژول های نرم افزاری می باشد؟

  – ماژول نرم افزاری Live Streamer Server وظیفه دریافت و پخش کانال های تلویزیونی و رادیوئی بر روی بستر شبکه به صورت MultiCast را دارد.
  – ماژول نرم افزاری Middleware Server وظیفه مدیریت امکانات قابل ارائه به هر کاربر را دارد.
  – ماژول نرم افزاری IP UniCaster وظیفه ارسال کانال های دریافتی از ماژول نرم افزاری Live Streamer Server بر روی بستر شبکه به صورت UniCast را دارد.
  – ماژول نرم افزاری VOD Server وظیفه پخش محتوای در خواستی ویدیوئی و موسیقی را دارد.
  – ماژول نرم افزاری TimeShift Server وظیفه ضبط و پخش کانال های زنده تلویزیونی و رادیوئی را دارد.
  – ماژول نرم افزاری AAA Server وظیفه احراز هویت کاربران و ارائه مجوز دسترسی به آنها و همچنین اعمال هزینه خدمات در یافتی را دارد.

 • 7- آیا با پیاده سازی راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) نیاز به سیستم مدیریت صوت وتصویر برای امکان عمومی مانند لابی و رستوران و ... خواهد بود؟

  خیر. در راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) تولید کانال های تلویزیونی و رادیوئی امکان پذیر می باشد، که با برنامه زمانی دلخواه در طول شبانه روز به صورت اتوماتیک قابل پخش خواهد بود.
  در ضمن اینکه بر روی این کانال های تلویزیونی تبلیغات و اذان به افق محلی قابل پخش خواهد بود.

 • 8- آیا راهکار تلویزیونی IPTV صرفا به صورت تعاملی قابل پیاده سازی می باشد؟

  خیر. در صورت در خواست ارائه صرفا کانال های زنده بر روی بستر شبکه راهکار تلویزیون غیر تعاملی آروژا (Arooja IPTV) قابل پیاده سازی می باشد که فقط کانال های تلویزیونی و رادیوئی مطابق سطح دسترسی در اختیار کاربران قرار می گیرد. این راهکار به راحتی در ساختمان های جدید که دارای زیر ساخت شبکه هستند، پیاده سازی می شود و ساختمان را از داشتن زیر ساخت های آنتن مرکزی و دیش مرکزی بی نیاز می کند.

 • 9- آیا محتوای کانال های زنده تلویزیونی و ویدئوهای در خواستی در راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) صرفا بر روی تلویزیون قابل مشاهده می باشد؟

  خیر. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) قادر است کلیه امکانات فوق را از طریق اپلیکیشن اختصاصی موج افزار و یا نرم افزار های عمومی مانند VLC ، VL Player ، Go IPTV و … کماکان با در نظر گرفتن سطح دسترسی و دسته بندی های لازم در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین کاربران می توانند محتوای مورد نظر خود را بر روی انواع تجهیزات مانند لب تاپ (با نسخه های مختلف سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مکینتاش) و گوشی هوشمند و تبلت (با نسخه های مختلف سیستم عامل های iOS و Android) تماشا کنند.

 • 10- تامین شبکه Wi-Fi در اتاق میهمان هتل هائی که از تلویزیون هوشمند هتلی استفاده می کنند به چه روشی امکان پذیر می باشد؟

  این تلویزیون ها دارای قابلیت HotSpot می باشد.در صورت استفاده از راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) امکان اتصال تجهیزات همراه میهمان اتاق به شبکه Wi-Fi اختصاصی حتی در حالت خاموش بودن تلویزیون امکان پذیر خواهد بود.از طریق این اتصال Wi-Fi اینترنت و امکانات ویناک بر روی انواع تجهیزات میهمان قابل دسترس خواهد بود.

 • 11- آیا راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) قابلیت پیاده سازی بر روی سرورهای مجازی را دارد؟

  به شرط رعایت کردن موارد فنی متناسب با تعداد کاربران، امکان پذیر می باشد.

 • 12- آیا راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) با سایر نرم افزارها قابلیت سازگاری دارد؟

  بله. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) سازگار با انواع نرم افزارها می باشد، که به انواع نرم افزارهای PMS (مانند آسا، پرک، پروتل، رایین، طلوع، مارلیک، مدریک، مسافر، هریس)، HIS و BMS می توان اشاره کرد. بدیهی است که واحد توسعه شرکت موج افزار مهرگان کیش آمادگی لازم را برای سازگاری با هر نرم افزار دیگری را در جهت ارائه خدمات بیشتر به مشتریان گرامی دارد.

 • 13- آیا راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) با تامین کنندگان محتوا قابلیت سازگاری دارد؟

  بله. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) قابلیت سازگار ی با انواع تامین کنندگان محتوا را دارد، که می توان از Namava برای تامین محتوای فیلم و سریال، PressReader جهت تامین روزنامه، AccuWeather جهت دریافت وضعیت آب و هوا و انواع خبرگزاری ها برای نمایش تیتر اخبار روز نام برد.

 • 14- مفهوم Dynamic Bit Rate در IPTV چیست و چه کاربردی دارد؟

  ارائه محتوای کانال زنده تلویزیونی و ویدئوی درخواستی به صورت هوشمند با چندین کیفیت مختلف متناسب با پهنای باند موجود را Dynamic Bit Rate را می گویند. در صورت عدم پشتیبانی از این امکان و کاهش پهنای باند، کاربر در نمایش تصاویر خود دچار اختلال خواهد شد. البته این امکان در تلویزیون تعاملی روی شبکه های محلی نیازی نیست و بیشتر برای شبکه عمومی مانند اینترنت کاربرد دارد.

 • 15- مفهوم EPG چیست و چه کاربردی در IPTV دارد؟

  مخفف Electronic Program Guide به معنی راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها می باشد. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) با استفاده از این قابلیت، به کاربر این امکان را می دهد که معرفی کانال های زنده را به صورت متنی مطالعه نماید و در صورت علاقه کانال مورد نظر را مشاهده نماید.

 • 16- مفهوم Multi Audio Language چیست و چه کاربردی در IPTV دارد؟

  به معنی فیلم های چند زبانه می باشد.، که معمولا علاوه بر صدای زبان اصلی، فیلم دارای یک یا دو صدای دوبله به زبان دیگر می باشد. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) از این قابلیت به طور کامل پشتیبانی می نماید و کاربر در حال دیدن فیلم می تواند با یک کلید زبان صوتی فیلم را عوض کند.

 • 17- مفهوم PAY-TV چیست و چه کاربردی در IPTV دارد؟

  به معنی داشتن قابلیت فروش فیلم آرشیوی می باشد، سیستم به صورت اتوماتیک هزینه فیلم هایی را که قیمت گذاری شده، را اعمال می کند.البته راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) علاوه بر این امکان، قابلیت ارائه کانال های زنده پولی نیز می باشد (PeyPreView).

 • 18- مفهوم TimeShift چیست و چه کاربردی در IPTV دارد؟

  به معنی ضبط برنامه زنده و ایجاد امکان پخش مجدد جهت استفاده کاربر می باشد. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) دارای این قابلیت می باشد و بسته به مقدار Storage، تعداد کانال ها و تعداد ساعت ضبط شده، قابل تنظیم می باشد.

 • 19- مفهوم CEC چیست و چه کاربردی در IPTV دارد؟

  مخفف Consumer Electronics Control به معنی ارسال و یا دریافت الکترونیکی فرامین ریموت کنترل از طریق کابل HDMI می باشد. در مواردی که از IP Set Top-Box استفاده می کنیم، با بکار گیری این امکان به جای دو عدد ریموت کنترل می توان تنها با یک عدد ریموت کنترل همزمان با تلویزیون و IP Set Top-Box کار کرد. این امکان با مزیت های کاربری ساده تر و کاهش خرابی ریموت کنترل به همراه خواهد بود که برای بهره بردار بسیار با اهمیت می باشد. راهکار تلویزیون تعاملی ویناک (Vinak IPTV) در صورت برخورداری تلویزیون از امکان CEC این قابلیت را پشتیبانی می کند.

All rights reserved by Mehrgan Kish Company. Copyright © 2019